En İyi Japon Filmleri. Japon sinema sektörü, 1990’ların ortalarından beri yeniden canlanıyor ve ulusal sinemanın başka bir sinema sektöründeki altın çağdan zevk alma umudunu artıyor. İşte eski ve yeni, ülkenin kültürünü ve değerlerini sergileyen filmlerden oluşan bir seçki.

Popüler Japon Filmleri Listesi

1Geç Gelen Bahar. 1949

Geç Gelen Bahar (1949)

Yönetmen: Yasujirô Ozu. Japon Drama Filmi. ‧ 1 saat 50 dakika.

Modern işçi sınıfı ve orta sınıf insanların gerçek hayatlarını gerçekçi bir biçimde tasvir eden bir Japon filmi olan Shomin-geki türüne giriyor.


2Rashomon. 1950

Rashomon (1950)

Japon Dram/Gizem Filmi. ‧ 1 saat 28 dakika.

Akira Kurosawa’nın Rashomon döneminin en cesur filmlerinden biriydi. İnsanlığın doğasını sorgulayan, çarpıcı bir zirveye kapanmadan önce, Japon kültüründe yer alan eşkıya, samuray, samuray’ın eşi ve ormancının farklı perspektiflerinden ne kadar çirkin bir suçun işlendiğini anlatıyor. Günümüzde ‘Rashomon efekti’ ortak kullanılan dilin bir parçası olduğundan, çok tanıklı hikaye anlatım tekniğinin ne büyük bir etki yaptığını göstermeye devam etmektedir.


3Yedi Samuray. 1954

Yedi Samuray (1954)

Japon Aksiyon Filmi. ‧ 3 saat 27 dakika.

Tüm zamanların en heyecan verici ve duygusal yankı uyandıran aksiyon filmlerinden biridir ve felsefi derinlikli bir eserdir. Fotoğraf makinesi kurumları, telefoto lens kullanımı ve düzenleme teknikleri o dönemde sofistike olmuştur.


4Harakiri. 1962

Harakiri (1962)

Japon Dram/Aksiyon Filmi. ‧ 2 saat 15 dakika.

Harakiri’nin eylemi 1619-1630 yılları arasında gerçekleşir ve usta bir yaşlı ronin samurayı izler. Bir feodal efendinin evinde, diğer feodal lordlardan bağışlanma umuduyla sadece samuray için saklı intihar türü olan hara kiri’yi istemek için gelmiş bulunuyor. Daha genç bir samurayın daha erken gelişiyle işler değişir. Japonya’nın ortaçağ geçmişiyle ilgilenen kişiler için bir zorunluluk olan Masaki Kobayashi’nin filmi, Japonya’nın efsanevi subay kastı üyelerinin liderliğindeki hayatları karmaşık biçimde araştırıyor.


5Fireworks. 1997

Fireworks (1997)

Japon Drama/Suç Filmi. ‧ 1 saat 43 dakika.

Japon sinemasının canlanmasını başlatan eserdir. Beklenmedik kritik ve uluslararası başarısı, yönetmenin Takeshi Kitano’yu ülkenin en popüler sinemacılarından biri haline getirdi. Hikaye, kızı son zamanlarda hayatını kaybeden ve eşi ölümcül hasta olan, polis Nişi’yi ele alıyor.


6Halka. 1998

Halka (1998)

Japon Gizem/Gerilim Filmi. ‧ 1 saat 36 dakika.

Gizemli bir video kaset vardır ve onu izleyen kişiyi öldürür. İzleyicinin arkasındaki gizemi çözemediği sürece…


7Ölüm Oyunu. 2000

Battle Royale (2000)

Japon Drama/Bilim Kurgu Filmi. ‧ 2 saat 2 dakika.

Japonya’nın en etkili kült filmlerinden biridir. Suzanne Collins’in The Hunger Games’de anlattığı hikaye , yazarın hiç görmediğini iddia etmesine rağmen, Kinji Fukasaku’nun filmininkiyle çarpıcı biçimde benzer.


8Ruhların Kaçışı. 2001

Ruhların Kaçışı (2001)

Japon Fantastik Film/Gizem Filmi. ‧ 2 saat 20 dakika.

Anne ve babası domuzlara dönüştürüldükten sonra ruh dünyasında hayatta kalmak için savaşan bir kızın hikayesini anlatır. Hem vizyonel animasyonu hem de rahatsız edici anlatısı açısından, Hiyao Miyazaki’nin dönüm noktası olan masal, Studio Ghibli tarafından üretilen gerçeküstü klasikler arasında eşsizdir. En İyi Animasyon Akademisi Ödülü ve Berlin Film Festivali Altın Ayı ödüllerini aldı. Aynı zamanda Japon tarihinin en başarılı yerli animasyon filmidir.


9Kimse Farketmiyor. 2004

Nobody Knows (2004)

Japon Dram Filmi. ‧ 2 saat 21 dakika.

1980’lerin sonunda bir anne beş yaş altı çocuğunu terk etti. Yaygın olarak belgelenmiş olan Sugamo çocuk terk davasının olayları, yönetmen Hirokazu Koreeda tarafından film haline getirildi. Filmde beş ila on ikisi arasındaki çocuklar, dışarıya çıkamaz veya dışarıdan görülemeyecekleri için hayatta kalmaları için birbirlerine güvenmeyi öğrenirler. Bu yüzyılın şimdiye kadar en çok etkileyen Japon filmlerinden biridir.


10Küçük Kız Kardeşim. 2015

Küçük Kız Kardeşim (2015)

Japon Drama/Komedi Filmi. ‧ 2 saat 8 dakika.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here