Hızlı ve Kolay Google Adsense Onayı Alma Rehberi

Google Adsense Onayı Nasıl Alınır? Bu makalemde blogundan para kazanmak için Adsense onayı almak isteyenlerin bilmesi gerekenleri ele alacağım. Cevaplayacağım sorular: Google AdSense’e nasıl başvurabilirsiniz? Blogum AdSense için uygun mu? Google AdSense’e başvurmak için uygun muyum? Google AdSense koşulları nedir? Google AdSense neden başvuruyu reddetti? Google AdSense red yersem ne yapmalıyım?

Google Adsense nedir? 

Tek bir cümle ile giriş yapmak gerekirse: Google Adsense, Google tarafından başlatılan ve web sitelerinde reklam yayınlamak isteyen yayıncıların sitelerine küçük bir HTML kodu eklemesiyle birlikte; sitelerinde içerikle alakalı ve hedeflenen reklamların görülebilmesini sağlayan, TBM (tıklama başına maliyet) yöntemi ile çalışan bir reklamcılık programıdır.

Yani özetleyecek olursak…

 • Google AdSense, reklam yayınlama teklifinde bulunan en eski ağlardan biridir.
 • Tıklama Başı Ödeme Sistemi ile çalışır.
 • Bir Google ürünü olarak AdSense, her zaman zamanında ödeme yapar.

Ödeme oranları diğer ağlardan daha iyidir, bu yüzden blogcular arasında bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni budur. Ama oldukça tercih edilebilir bu sistemden ötürü; onay sistemini çok sıkı yapmışlar. Küçük hatalar yaparsanız muhtemelen onaylanmayabilirsiniz. Google’ın AdSense başvurunuzu reddetmesinin birkaç nedeni aşağıda belirtilmiştir.

Google Adsense Başvuru Reddedilme Nedenleri

Aşağıda,  ayrıntılara girmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken en yaygın reddetme nedenleri ve Google AdSense gereksinimleri Google tarafından bu adreste belirtilmiştir.

1. Yetersiz içerik sorunu

Anlamı: Web sitenizde, Google uzmanlarının incelemesi için yeterli sayıda metin yok. Google blog içeriğine çok fazla değer verir. İçerik kötü yazılmışsa ve dil bilgisi hatalarına sahipse Google hemen blogu reddedecektir. Yalnızca içeriğin gramer açısından doğru olması değil, içeriğin eşsiz olması ve blogun kullanıcılarına ve okuyucularına değer vermesi gerekir. Dolayısıyla, bir numaralı reddedilme nedeni blogunuzdaki kötü yazılmış içeriğidir.

2. Kötü Site Tasarımı

Üzerinde beyaz bir metin bulunan, parlak sarı arka plana sahip bir sayfada, her yerde büyük düğmeler olan bir siteye giderseniz ne yapacaksınız? Evet, o web sitesini bir daha ziyaret etmeyeceksiniz. Kötü tasarlanmış ve ziyaretçilerin anlayacağı zor olan bloglar, Google AdSense tarafından reddedilmektedir. Gözü rahatlatan ve güzel tasarıma olan bir tema seçimi yapmalısınız.

3. Gizlilik, Hakkımızda ve İletişim Sayfaları

Kabul edilmek isteyen herkesin, Google AdSense’e başvurmadan önce yapması gereken bazı sayfalar vardır.  Bu sayfalar, profesyonel olduğunuzu ve Google politikalarına göre çalıştığınızı gösteriyor. Bir gizlilik sayfasının olmasının da Google AdSense için bir gereklilik olduğunun unutulmamalıdır.

4. Site, Google AdSense Politikalarına Uymuyor

Sitenizde mevcut olabilecek bazı durumlar:

 • Hiçbir zengin, eşsiz ve anlamlı içerik yok. Organik trafik yok. Kullanıcı deneyimi kötü sayfalar var.
 • Web siteniz, yasadışı kaynaklarla trafik çeken, aşırı anahtar kelime veya düşük kaliteyle kodlanmış bir site.

Bu nedenle, Google AdSense’e başvurmadan önce tam bir rehberliğe ve bu sorunları düzeltmeye ihtiyacınız var.


Adsense’ye Başvurmadan Önce Yapılması Gerekenler

1. Yüksek Kaliteli İçerik Yazma

Google AdSense’e başvurmadan önce yapmanız gereken birinci şey, yüksek kaliteli içerik yazmaktır. Bu çok önemli bir şeydir ki, herhangi bir bahane ile yok sayamazsınız. İçtenlikle söylüyorum! Google, yüksek kaliteli içerik sunan blog’u sever.

Yüksek kaliteli içerik nasıl olur?

Kaliteli içerikler; Benzersiz ve özgündür. Doğru başlıklar kullanılmıştır. Dilbilgisi ve yazım hataları içermez, yeterince uzundur. Yararlı ve bilgilendiricidir.

2. Gizlilik Sayfası Oluşturma

Google AdSense’e başvurmanız ve onay almanız gereken ilk şey, blogunuzun veya web sitenizin gizlilik politikasıdır. Ona sahip değilseniz, yüzde 99 onay alamazsınız basittir. Bu konuda tek istisna ben oluyorum sanırım. Pokemongo popüler olduğu hafta ilgili bir site açmıştım, kaliteli ve uzun içerikler ekledim, başvurdum ve kabul edildi. Gizlilik sayfası neden önemlidir? Bir gizlilik aslında okuyucularınıza blogunuzda neler kazanacakları, ne yapmaları ve neler yapmaması gerektiğini açıklar. Açıkçası bir gizlilik politikasına sahip olmakta kötü bir şey yoktur. Bir şekilde AdSense onayınızı etkileyebilirsiniz.

3. Hakkında Sayfası Oluşturma

Gizlilik politikası gibi, onaylanabilmeniz için hakkında şeklinde bir sayfaya sahip olmanız gerekir. Bu aynı zamanda blogun arkasında gerçek bir kişinin olduğunu da gösterir. Bir  Hakkında  sayfası, AdSense’e başvurmak istemeseniz bile büyük bir rol ve önem taşır. Ancak AdSense söz konusu olduğunda, bu sayfayı göstermiyorsanız, onay alma şansınız yaklaşık sıfırdır. Hakkında sayfa sadece sizi ve blogunuzu tarif eder. Bu, sadece okuyucularla bir ilişki kurmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda kendilerinin de size güvenmesine sebep olur.

4. İletişim Sayfası Oluşturma

İletişim sayfası ile birlikte ziyaretçilerinize blogunuz hakkında ne hissettiklerini, nelerin düzenlenmesini istediklerini, neleri sevdikleri ya da nelerden nefret ettiklerini söylemek için daha iyi bir fırsat olamaz. Bir iletişim sayfası oluşturun, mümkünse Google AdSense’e başvuracağınız e-postanızı ekleyin. Mümkünse, ebru@listefit.com gibi bazı profesyonel e-posta adresini ve sosyal profil bağlantılarınızı da ekleyin. Bunu yaratarak, müşterilerimize, ziyaretçilerimize önem verdiğimizi ve onlara yardım etmeye hazır olduğumuzu Google’a söylüyorsunuz demektir.

Not: Hakkında, İletişim ve Gizlilik sayfalarını menü üzerinde gösterin!

5. Adınızı ve E-postanızı Doğrulama

Başvurduğunuzda, adınızı ve e-posta adresinizi, iletişim sayfaları gibi kolaylıkla görünür bir alana koymayı unutmayın. Google AdSense ekibine, AdSense için başvuran kişinin aynı olduğunu gösterecektir.

6. Adsense Onayı Almak İçin En Az Kaç İçerik Gerekir?

Deneyimime göre, AdSense hesabına başvurmak için en iyi zaman, en az 20 kaliteli içerik yayınlamış olduğunuz zamandır. Blog yayınlarınızın uzunluğu, kaliteli içeriğe sahip en az 600+ kelime olmalıdır.

Yazının sonunda, adsense onayı almak için bir adet önerimiz bulunmaktadır.

7. Adsense Uyumlu Tema Seçimi

Sitenizin: “Basit ve temiz tasarım, herhangi bir yazıya 3 tıkta erişebilme, eşsiz bir niş, ayrıntılı içerik” gibi koşulları sağlaması gerekir. . Google tarafından temiz, profesyonel ve hızlı bir şekilde yüklenilen tasarım takdir edilmektedir.

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde ilk aradığınız şey nedir? Blog tasarımı.

Onların ilgisini çekmek için blog okuyucularınıza iyi bir ilk izlenim inşa etmeniz gerekiyor.

8. Adsense Uygunsuz İçerikler Nelerdir?

AdSense tarafından kabul edilmeyen bazı yaygın içerik türleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Pornografi / Yetişkin Malzemeleri
 • Korsan/Telif Hakkı Olan İçerik
 • Hacking veya Cracking Öğreticiler
 • Yasadışı Uyuşturucular / Ekipman
 • Yasadışı Şeyler

Adsense Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmalıyım? Google Adsense Onayı Nasıl Alınır?

Adsense başvurunuz reddedilirse; umudunuzu kaybetmeyin.

Reddedilme bildirimi gelen e-postada AdSense tarafından bahsedilen sorunları çözmek için zaman ayırın ve tekrar başvurun.

Unutmayın, onaylanmazsanız, nihayet Google AdSense tarafından onaylanıncaya kadar tekrar tekrar başvurabilirsiniz. Bununla ilgili bir sorun yok. İlk kez kullandığınız e-posta hesabını kullanmanız yeterlidir.

Bonus: Kesin Adsense Onayı Alma Yöntemi

 1. Bir adet Gezi Blogu açın.
 2. Tema olarak sade bir tasarım seçin. (Temaları ve önerileri yorum kısmından sorabilirsiniz)
 3. Hakkında, Gizlilik ve İletişim sayfaları açın ve üst menüde gösterin.
 4. Link yapısı: listefit.com/google-adsense-onayi-alma gibi siteadı/yazıadı şeklinde varsayılan olarak ayarlayın.
 5. 20 adet özgün 600 kelimelik içerik ekleyin.
 6. Gereksiz widget kullanmayın.

Adsense rehberliği için yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

One Response
 1. Hamdi

Yorum...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir