Google AMP Nedir, Nasıl Çalışır?

Mobil Site Hızlandırma: Google AMP Nedir? Google, (çok uzun zaman önce değil) site hızının bir arama sonuçları sıralaması faktörü olacağını açıkladı. Bundan sonra, mobil uyumluluğun da bir sıralama faktörü olduğunu ve muhtemelen daha önemli olduğunu bildirdiler. Sonuçta, dünyada her geçen gün giderek artan sayıda kullanıcı mobil cihazlar aracılığıyla tarama yapıyor. Bu nedenle, mobil cihazlara uygun bir site yapısına sahip olmamanız, önemli ölçüde potansiyel trafiği kesmiş oluyor.

Şimdi, bu iki şey birleşiyor. Masaüstü siteleri genel olarak çoğu normal tarayıcı için oldukça hızlıdır. Bununla birlikte, mobil siteler yüklenmesi daha uzun sürebilir. Birincisi, hücresel ağlar, hatta 4G veya 5G veya 7G veya bugüne kadarki markalaşma işlemlerimizin verimliliği ve yavaş indirme hızları ile sınırlıdır.

Google AMP Nasıl Çalışır?

AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar: AMP veya AMP Projesi, bilindiği gibi , Google tarafından desteklenen ve DoubleClick, OutBrain, Adobe, Quantcast, LinkedIn, Reddit, WordPress, Vimeo ve diğerleri dahil olmak üzere diğer şirketler tarafından desteklenen bir girişimdir. Web sitelerinde hızlı, reaktif kodu standartlaştırmayı amaçlayan açık kaynaklı bir projedir.

AMP mevcut web sitenizi değiştirmez. Responsive ve mobil uyumlu temalar gelmeden önceki zamanı hatırlarsak siteler m.siteadı.com şeklinde mobil temalar, siteadı.com şeklinde masaüstü temaları gösterilmekteydi. Responsive temalarla birlikte bu durum ortadan kalktı.

AMP’yi hiç bilmeyenler için şu şekilde anlatabiliriz:

AMP HTML. Bu, izin verilen bir HTML alt kümesidir. İşe yaramayan, çalışmayan veya yavaş çalışan mobil aygıtlarda çalışan komutların ve kodların kullanımını kısıtlar. Ayrıca CSS’nin basitleştirilmiş bir sürümü ile sınırlıdır.

AMP JS. AMP HTML, hızlı mobil kullanım için tasarlanmış bir HTML alt kümesidir ve AMP JS, JavaScript’in aynı şekilde çalışan bir alt kümesidir. Örneğin, CDN gibi harici kaynaklardan gelen içeriğin eş zamansız olarak yüklenmesini gerektirir.

AMP CDN. Bu, Google tarafından sağlanan, neredeyse sonsuz bilgisayar kaynaklarını kullanarak bir içerik dağıtım ağı ve önbellektir. AMP içeriğini önbelleğe alır ve bazı otomatik performans geliştirmeleri yapar. HTML dosyası, herhangi bir JS dosyası ve tüm görüntüler de dahil olmak üzere üzerine herhangi birini veya tüm AMP içeriği yerleştirebilirsiniz.

AMP Reklam Gösterimi

AMP Uyumlu Reklamlar. Unutulmaması gereken bir husus, yine de AMP sayfalarınıza reklamlar sunabilmenizdir. AMP biçimlendirilmiş reklamları AMP platformlarından biriyle kullanmanız yeterlidir. Adsense ve benzeri büyük reklam ağlarının birçoğu AMP’yi farklı derecelerde desteklemektedir.

AMP’ye Geçiş

AMP’ye Geçiş. Öncelikle, bir geliştirici değilseniz, tavsiyem bir geliştiriciyle iletişime geçmektir. AMP yeterince karmaşıktır ve yeterince kısıtlayıcıdır ve sizi yavaş yavaş kendi başınıza kurmanızın yanısıra hızlı bir şekilde çalıştırmanızı ve çalışmanızı sağlayacak sistemi tanıdık birini bulmak için size fayda sağlayacaktır.

AMP’ye hazır olmanın en basit yolu, sitenizi AMP olarak göstermek için bir tür gölge kopyası olan web sitenizin tamamen yeni bir sürümünü yapmaktır. Masaüstü sayfanız değişmeyecek, ancak mobil kullanıcılar masaüstü veya başka bir mobil sürüm yerine AMP sürümüne yönlendirilecek. Zaten bir duyarlı tasarım kullandıysanız endişelenmeyin; olduğu gibi saklayabilir ve üzerine AMP sürümünü aktif hale getirebilirsiniz. Herhangi bir çakışma olmayacaktır.

WordPress AMP Kurulumu

WordPress kullanmaktaysanız, AMP kurulumu oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken resmi AMP WordPress eklentisini indirmektir. Şimdi, unutmayın ki AMP aktif olarak geliştirilmektedir. Her perşembe güncelleştirilmektedir. Bu da, eklentinin çok hatalı olduğu anlamına gelir. Eklentiyi düzenli olarak güncellemek isteyeceksiniz, ancak her hafta bunu yapmanız gerekmez.

Eklenti yüklendikten sonra, AMP sayfalarınızın URL’lerin sonuna /amp ekleyerek çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Veya insan tarafından okunabilen permalinkleriniz yoksa ve bunun yerine parametreleri kullanıyorsanız, test etmek için sonuna? Amp=1 ekleyebilirsiniz.

 

Yorum...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir