Google’da İlk Sırada Nasıl Çıkarım? Kaçınmanız Gereken SEO Hataları

Google’da İlk Sırada Nasıl Çıkarım? Kaçınmanız Gereken SEO Hataları: SEO danışmanı olarak çalışmakta olduğum sitelerde gördüğüm en acayip SEO sorunlarını açıklayacağım. Elbette, onlardan nasıl kaçınacağımı da açıklayacağım!

Site Hızı Arttırma

Üzerinde durmak istediğim ilk şey, site hızıdır. Siteniz ne kadar hızlı olursa, Google da onu tercih eder. Google’dan, site hızınızı kontrol etmek için kullanışlı bir araç var: Google PageSpeed ​​Insights. Bu araç, belirli bir sayfanın hızını artırmak için hangi yönlerin iyileştirilmesi gerektiğine ilişkin genel bir bilgi verir.

Sık sık bir SEO danışmanı olarak verdiğim tavsiyelerden biri, resimlerinizi optimize etmektir. Bir çok web sitesinde nispeten büyük olan ve yüklenmesi çok zaman alan görüntüler var. Görüntülerinizi yeniden boyutlandırma yükleme süresini hızlandırabilir. Bir WordPress siteniz varsa, bunu sizin için yapan bir eklenti yükleyerek kolayca yapabilirsiniz.

Sıkça insanlara verilen diğer ipucu tarayıcı önbellekleme ve gzip sıkıştırmasını etkinleştirmektir. Her ikisi de sitenizi hızlandıracaktır. Birincisi sitenizi geri dönen ziyaretçilere yüklemek için daha hızlı hale getirirken ikincisi, statik dosyaları sıkıştırarak tarayıcınıza yüklenmesini hızlandırır.

Bir WordPress yüklemesi durumunda, etkinleştirilen eklentilere de iyi bakmanızı öneririm. Hepsini aslında kullanıyor musun? Belki de bazıları bu işlevleri birleştiren başka bir eklenti ile değiştirilebilir mi? Bu konuda size verebileceğim en iyi tavsiye, daha az eklenti olmasıdır. Az eklenti yüksek hız anlamına gelebilir.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Google’da sıralamasını istiyorsanız, her sayfa için doğru anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olmalısınız. Sıkça karşılaştığım en büyük hatalardan biri, site sahiplerinin çok genel anahtar kelimeler için optimize olmaları. ‘Kiralık araba’ için sıralamak isteyen nispeten küçük bir işletme iseniz, çok yüksekleri hedefliyorsunuz demektir. Bundan daha spesifik bir şey bulmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde, imkansız olan tüm dünyadaki tüm araç kiralama şirketleri ile rekabet ediyorsunuz! En azından, şirketinizin bulunduğu alanı anahtar kelimeye eklediğinizden emin olun. Bu, dediğimiz gibi , anahtar kelimeyi daha uzun kuyruklu bir hale getirir.

Anahtar kelimeler ne kadar uzun ve daha spesifikse, bu anahtar kelime için sıralama şansınız o kadar yüksektir. Elbette bu aynı zamanda bu anahtar kelimenin arama hacminin azalması anlamına gelir, ancak bunu, sitenizdeki farklı uzun kuyruk anahtar kelimeler için çok sayıda sayfayı optimize ederek telafi edebilirsiniz. Siteniz, bu anahtar kelimelerin toplamı için, bir ana anahtar kelime için optimize edilmiş olsaydınız, bu anahtar kelimeleri Google’da asla sıralayamayacağınızdan ilk duruma göre daha fazla trafik kazanır.

Doğru Meta Etiketleri Kullanımı

Meta veriler, belirli sorgular için bir web sitesi geldiğinde arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görülen şeydir. Sayfanın başlığını ve meta açıklaması içerir. Sayfa başlığı halen Google için en önemli faktörlerden biri olduğundan, her sayfa için doğru şekilde optimize edildiğinden emin olmalısınız. Bu, her bir belirli sayfaya alakalı anahtar kelime eklemek ve sayfa başlığınızın çok uzun olmadığından emin olmak demektir. Sayfa başlığınız çok uzunsa (şu anda 400 ila 600 piksel), Google’da kesilecektir. Potansiyel ziyaretçilerin SERP’lerde tam başlığı okuyamamalarını istemezsiniz.

Meta açıklaması bir sıralama faktörü değildir ancak tıklama oranınızı (TO) optimize etmede önemli bir rol oynamaktadır. TO, potansiyel ziyaretçilerin SERP’lerde sitenizi gerçekten tıklama olasılığı konusunda bazı bilgiler verir. Meta açıklamalarınızı potansiyel ziyaretçilerin sitenizde neler bulabileceğine ilişkin açık ve çekici özetler ile optimize ederseniz, aradıkları bilgilerin o sayfada olup olmadığını görmeleri daha kolay olur. Potansiyel ziyaretçilerin, sitenizin arama sorgusuna bir cevap vereceğini düşünmesi olasılığı arttıkça, bir sayfanın kazanacağı trafik o kadar fazla olur.

Kaliteli İçerik Yazmak

Harika içerik yazma konusunda bu blogda çok şey yazıldı , ancak içerik yazmakta kötü bir iş çıkarılmış sitelerle hala sık sık karşılaşıyorum. Sitenizin her sayfasının en az 300 kelime olan iyi bir içeriğe sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Google’ın yalnızca sizinle ilgili iki cümleyi yazdığınızda belirli bir konuda uzman olarak görmesini bekleyemezsiniz. Bu, Google’a sayfanızın muhtemelen arama sorgusuyla eşleşen en iyi sonuç olmadığını gösterir.

Google’ı kitleniz olarak düşünmenizin gerekmediğini unutmayın. Ziyaretçileriniz için değil Google için yazıyorsunuz. Google’ın misyonu, dünyanın bilgilerini düzenlemek ve mümkün olan en iyi cevapları sağlamaktır.

Kaliteli içerik yazmak, orijinal içerik yazılması anlamına gelir. Bu, diğer sitelerle birlikte yinelenen içeriklerden kaçınmak için de önemlidir. Ve bu, sitelerin metinlerine anahtar kelime doldurmayı bırakması gerektiği anlamına gelir. Metninizin ziyaretçiniz için kolay okunması gerekir. Açıkçası, ziyaretçiniz bir anahtar kelime doldurulmuş metinten fayda görmüyor çünkü bu okunabilirliği azaltır.

Call To Action

Ziyaretçiler sitenizde olduğunda, önemli bir hedef onları sitenizde tutmaktır . Ziyaretçilerinizin sitenizde bir şeyler okuduktan hemen sonra tekrar Google’dan geri dönmesini istemezsiniz. Bu nedenle, ziyaretçileri sitenizi tıklamaya teşvik etmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın en iyi yolu, genellikle ziyaretçinize bir işlem önermek için bir düğme olan bir harekete geçirici mesaj yazmaktır. Bu, örneğin, bir ürün sayfasındaki bir ‘satın al’ düğmesi veya haber bültenleri için bir ‘kayıt’ düğmesi olabilir.

Sayfanın her birinin bir harekete geçirici mesajı olduğundan emin olun, böylece sayfanın amacı açıktır. Birden fazla düğme eklerseniz, sayfanın odağını kaybedersiniz ve ziyaretçileriniz gitmelerini istediğiniz yere ulaşmazlar. Yani her sayfada doğru hedefin ne olduğunu düşünün. Düğme sayfanızın tasarımına çok fazla karışırsa, öne çıktığında olduğundan daha az tıklama çekecektir. Bu nedenle farklı bir renk kullanmaktan korkmayın!

Yorum...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir