HTTPS

HTTPS Nedir? HTTPS, ziyaret ettiğiniz web sitesinde bağlantı güvenliği sağlar. Güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden bir site kullanılması, bilgisayar korsanlarının / suçluların, şifre ve e-posta adresiniz gibi siteye gönderdiğiniz verileri engelleyebileceği anlamına gelir. Burada, HTTPS’nin SEO’da nasıl ve neden bir rol oynadığını açıklayacağız.

HTTP ve HTTPS Nedir?

Arama çubuğuna bir URL girdiğinizde, tarayıcınız siteye IP adresini sorar (örneğin 123.401.7.88). Bu sayı, bir sitenin çevrimiçi olduğu gerçek adrestir. Tarayıcı, bu numaraya bağlanır. Bu, tümüyle görülebiliyor ve görülecek hiçbir şifreleme yok, bu nedenle herkes bu trafiğin önünü kesebilir. Dolayısıyla, bir HTTP bağlantısı üzerinden bağladığınız bir siteye giriş yapmak istediğinizde – kullanıcı adı ve şifre – girdiğiniz veriler düz metin olarak gönderilir. İnanın bana, bu gerçekten kötü. Bankanıza bu şekilde bağlanırsanız ne olacağını düşünün.

HTTPS, bu işlemi korur. Güvenliği sağlar. HTTPS, tarayıcı ile site arasındaki bağlantıyı şifreler ve bu nedenle birilerinin bu ikisi arasında gönderilen verileri kesmesini önler. Kendisini güvence altına almak isteyen her site, SSL sertifikasına ihtiyaç duyar. Tarayıcı, sitenin sertifikasını kontrol eder ve sitenin meşruiyetini veren firma ile doğrular. Sertifikayı kimlerin yayınladığını görmek istiyorsanız lütfen kilit simgesini tıklayın. HTTPS’yi kullanarak, siteler yalnızca oturum açma yolunu ve kişisel verilerinizi güvence altına almakla kalmaz aynı zamanda bir sitede ne yaptığınızı ve hangi siteleri ziyaret ettiğinizi de gizlemeyi garanti eder.

Web’in güvenliğinin yanı sıra, HTTPS, HTTP/2 olarak adlandırılan yeni, daha güvenli ve çok daha hızlı bir İnternet protokolüne yükseltmek isteyen siteler için gereklidir. HTTP/2, sitelerin yüklenmesi daha hızlı olmasını sağlayan yeni teknolojileri içerir.

HTTPS

HTTPS ve SEO İçin Önemi Nedir?

Herkesin web üzerinde gizlilik hakkı vardır. Bu günlerde alabildiğimiz her türlü güvenliği kullanabilmemiz için web üzerinde kritik önem taşıyan çok şey yapıyoruz.

Google, 2014 yılında HTTPS’nin bir sıralama etkeni olacağını açıkladı. Bugün, HTTPS’yi etkinleştirdiğinizde sıralamalarınız pek değişmeyecek. Ancak, kullanıcı tecrübesi ve gelecek müşterilerinizle güven kazanma kadar sadece sıralamayla ilgili değil.

Sitenizde bir HTTPS bağlantısı yoksa veya HTTPS sitenizde HTTP yoluyla veri göndermeye çalıştığınızda çeşitli tarayıcılar artık ‘güvenli değil’ iletileri gösteriyor. Unutmayın, ziyaretçileri korkutmak kolaydır! Araştırma yaparken ‘güvenli değil’ mesajı gibi bir şey gördüğünüzde rakip bir siteye geçmez misiniz?

HTTP’den HTTPS’ye Geçiş Nasıl Yapılır?

Birkaç yıl önce, HTTPS’ye geçiş büyük bir girişimdi. Bazı büyük siteler bunu yapmak için yıllarca bekledi, çünkü hız sorunları ve maliyet / fayda gibi birkaç zorlukla karşı karşıyaydık. Bu günlerde hala kolay olmadığı halde yönetilebilir durumda. Geçiş yapmayı planlıyorsanız, işlem sırasında herhangi bir şeyi unutmamak için bir kontrol listesi oluşturduğunuzdan emin olun.

Tüm dahili bağlantılarınızı değiştirmeniz gerekiyor. CSS’ye, resimlere ve JavaScript dosyalarına yapılan referansları değiştirdiğinizden emin olun. Buna ek olarak, //yerine tüm bağlantılarınızı https://, protokole bağlı URL’ler ile sonuçlanacak şekilde değiştirebilirsiniz. CDN’nizin de SSL’yi desteklediğinden emin olun.

Her biri kendi artı ve eksileri ile seçim yapabileceğiniz çeşitli SSL seviyeleri vardır. HTTPS’ye geçiş yaptıktan sonra, sıralamalarınız aslında zamanla gelişecektir.

İnceleme: Google’da İlk Sırada Nasıl Çıkarım?
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here