Ana sayfa KPSS Puan Hesaplama

KPSS Puan Hesaplama

KPSS puan hesaplama: 2018 yılına ait güncel metodlarla Lisans KPSS (P1 – P120), Öğretmenlik KPSS (P10, P121), KPSS Önlisans (P93), Ortaöğretim KPSS (P94) ve Din Hizmetleri (P122, P123, P124) puan hesaplama yapabilirsiniz. Listefit “Puan hesaplama robotu”, ÖSYM tarafından yayınlanan puan türleri ve test ağırlıkları verilerinden yararlanılarak kodlanmıştır. Doğru ve yanlış sayılarınızı ya da net sayınızı yazarak hesapla seçeneğine bastıktan sonra puan türleri ve puanlarınız hesaplanmaktadır.

KPSS 2018 Puan Hesaplama

KPSS puan hesaplama türleri ÖSYM tarafından belirtilen puan türlerine göre test ağırlıklarına göre hesaplanmaktadır. Örnek olarak KPSS 1 puan türü için genel yetenek testi ağırlığı %70 iken, genel kültürün ağırlığı %30’dur. P2 puan türü için ise durum şöyledir: Genel Yetenek %60, Genel Kültür %40. P2 puan türünden sonraki test ağırlıkları ve hesaplamalarda ise alan testleri dahil olmaktadır.

KPSS Önlisans Puan Hesaplama 2018

KPSS Önlisans puan türü P93 puan türü olarak adlandırılmaktadır. KPSS Önlisans Puan Hesaplama yapılırken Genel Kültür testi %50 ve Genel Yetenek Testi %50 olarak hesaplanır.

KPSS Lisans Puan Hesaplama 2018

KPSS Lisans puan hesaplama yapılırken P3 puan türüne göre hesaplanır. Burada genel kültür testinin ağırlığı %50, genel yetenek testi ağırlığı %50’dir.

KPSS Öğretmenlik Puan Hesaplama

KPSS öğretmenlik puan hesaplama işlemi KPSS P121 puan türüne göre yapılmaktadır. Genel kültür %15, genel yetenek %15, eğitim bilimleri %20 ve ÖABT %50 olarak hesaplanmaktadır.

KPSS Ortaöğretim Puan Hesaplama

Ortaöğretim KPSS, P94 puan türü olarak adlandırılmaktadır. P94 puan türünde yani KPSS Ortaöğretim Puan Hesaplama yapılırken; genel kültür ve genel yetenek testleri eşit olarak değerlendirilmekte ve %50’şer etkiye sahip olarak hesaplanır.

KPSS Puan Hesaplama Robotu Hakkında Bilmeniz gerekenler:

  • Formüller 2017 yılında ÖSYM tarafından belirtilen oranlara ve test ağırlıklarına göre hesaplanmaktadır.
  • Puanınızın hesaplanması için en az 1 soruyu cevaplamış olmanız gerekir.
  • KPSS puanı açıklandıktan sonra 2 yıl geçerlidir.