Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

Kredi Kartı İptal Ettirme: Bankalar kredi kartı başvurularında müşterilere kolaylıkla kredi kartı vermesine rağmen aynı kolaylığı iptal ve kapatma işlemleri sırasında göstermemektedir. Kredi kartı iptal etme işlemleri sırasında hiç bitmeyen prosedürler ve işlemler iptal sürecini müşteriler açısından işkenceye dönüştürmektedir. Peki kredi kartı iptal işlemleri nasıl yapılır? Kredi kartı nasıl iptal edilir? Kredi kartı iptal ettirme hakkındaki tüm sorularınızı bu yazımızla cevaplayacağız.

Kredi Kartı İptal Ettirme 

Kredi kartı iptal ettirme kayıp ve çalıntı kartlar için yapılacak işlemdir. Eğer kredi kartınızı bir daha kullanmak istemiyorsanız ve kapattırmak istiyorsanız kredi kartı iptal ettirme değil kredi kartı kapattırma talebinde bulunmanız gerekir. Kredi kartı iptal ettirme için ilk yapmanız gereken bankanızın müşteri hizmetlerini aramaktır. Eğer çalıntı ve kayıp gibi bir durum söz konusuysa kartınızı bankanız bir kaç dakika içerisinde iptal edecektir. Bankanızın çağrı merkezini arayarak ana menüden ilgili alt menüyü seçerek talebinizi çağrı merkezi operatörüne iletmeniz gerekir. Bilgilerinizi teyit ettikten sonra kredi kartı iptal ettirme talebiniz işleme alınacaktır.

Kredi kartı iptal ettirme yollarından biri de bankanıza gerçekleştireceğiniz direk ziyaretlerdir. Bankanıza giderek müşteri temsilcisine kredi kartı iptal talebinizi bildirerek kartınızı iptal ettirebilirsiniz.

Üçüncü  yöntem ise internet ve mobil bankacılıktır. Bankanızın mobil veya internet bankacılığı uygulamasından “Kredi Kartı” sekmesine ulaşın. Ardından “Kredi Kartı İptal Başvurusu” sekmesinden talebinizi iletin.

Kredi Kartı Kapattırma İşlemi Nedir?

Kredi kartı iptal kapattırma ve iptal ettirme arasında fark vardır. Kredi kartınızı bir daha kullanmayacaksınız kapatma başvurusu yapmanız gerekir. Birçok banka kapatma başvurusu sırasında prosedürü oldukça uzatır. Yani kredi kartı başvurusundan daha zordur.

Kredi kartınızı kapattırmak için dilekçe vermeniz gerekir. Dilekçe de kredi kartınızın kapatılmasına ilişkin talebinize yer vermeniz gerekir. Dilekçe vermediğiniz takdirde ilerleyen zamanlarda kredi kartı kullanım ücreti ve benzeri ücretlerle karşılaşma imkanınız vardır.

Kredi kartınızın telefon bankacılığı aracılığıyla da kapatma imkanınız vardır. Fakat kredi kartınızın herhangi bir borcu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer kartınıza ait borcunuz varsa talebiniz işleme alınmayacaktır. Kredi kartınıza ait borcu sıfırladıktan sonra telefon bankacılığı ile çağrı merkezi operatörüne talebiniz iletmeniz yeterli olacaktır.

Kredi kartı kullanıcıları, 5464 sayılı Banka kartları ve kredi kartları kanunun 25. inci maddesi uyarınca tek taraflı kredi kartını fes etme hakkına sahiptir. Bundan dolayı hiçbir banka ve çalışanı size bu konuda zorluk çıkaramaz.

kredi kartı iptal etme
kredi kartı iptal etme

3 YORUMLAR

  1. İnternet şubesinden “Cebteteb kredi kartı” başvurusu yaptım da o isteğimi iptal etmek için mail attım ne zaman cevap gelir?

  2. Gidip almasam açılmış olur mu? Teorik olarak sormuyorum, böyle bir şey başınıza geldi mi?

    • Merhaba, üniversitedeyken bir kere başvurdum ama kartı almadım. Siz söyledikten sonra arayıp sordum. Hesabınız bulunmamaktadır diyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here